Świat jest księgą
A człowiek, który nie podróżuje,
Czyta tylko jedną stronę

Św. AugustynRelacja z III Festiwalu "Na Rozdrożach"

III edycja Festiwalu Podróżniczego „Na Rozdrożach” jest już historią. Instytut Geografii Akademii Świętokrzyskiej przez dwa dni stał się „bazą wypadową” w najdalsze zakątki świata. Sala wykładowa przygotowana na 150 miejsc wypełniła się w stu procentach.


Szeroka publika

Poza studentami i wykładowcami z Instytutu Geografii, można było dostrzec gości z innych wydziałów i uczelni kieleckich, jak również studentów spoza województwa świętokrzyskiego, a także publiczność nie związaną na co dzień z życiem akademickim.


Prelegenci, organizatorzy i goście

Rosnąca z roku na rok popularność naszych slajdowisk, to w głównej mierze zasługa prelegentów, którzy w niezwykły sposób przedstawiają świat odkryty na ich własny sposób. Poznanie krajoznawcze różnorodnych państw świata; dostrzeżenie cząstki nieba tam, gdzie dzieje się piekło; zmagania z żywiołami w górach wysokich – sens podjęcia wysiłku i smak zwycięstwa – oto główne tematy prezentowane podczas III Festiwalu.

W pierwszą podróż udaliśmy się w dalekie Andy, aby wraz z Tomaszem Jaźwińskim, zdobyć najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę. Szczegółowa relacja autora, poczynając od przygotowań do wyprawy, poprzez atak szczytowy, na spotkaniu w bazie kończąc, uzmysłowiła widzom istotę wypraw zorganizowanych, na niebanalnym przykładzie andyjskiej krainy.


Aconcagua prezentowana przez Tomka Jaźwińskiego

Z gór przenieśliśmy się na Bliski Wschód, do miast: Damaszku, Ammanu i Bejrutu. Autor prezentacji, Mirosław Mularczyk przedstawił współczesny obraz tych trzech stolic oraz wskazał podobieństwa i różnice w ich zagospodarowaniu i architekturze.


Mirosław Mularczyk zafascynowany kulturą Bliskiego Wschodu

Kolejne slajdy to obrazy Zapomnianej Czeczenii, prezentowane przez Jacka Wnuka, przedstawiające meritum narodu kaukaskiego, ich religię jak również burzliwe dzieje historyczne. Istotne detale podkreślone w czarno-białych fotografiach, pozwoliły dostrzec widzom rzeczywisty obraz Czeczenii, jakże odmienny od tego, jaki wykreowały media.


Jacek Wnuk o Czeczenii

Aby zdobyć najwyższy szczyt naszego kontynentu powróciliśmy do…Europy, na Mont Blanc, choć, wg niektórych znawców, mogliśmy pozostać niedaleko Czeczenii – w kaukaskim Elbrusie. Geograficzne argumenty Bartłomieja Machowskiego nie pozostawiły żadnych wątpliwości o granicach Eurazji, potwierdzając fakt, że dach Europy jest w, o wiele nam bliższych Alpach.


Wyprawa na Mont Blanc z Bartkiem Machowskim

Na koniec pierwszego dnia festiwalu objechaliśmy wraz z Mariuszem Barwińskim część Ukrainy i Mołdawii. Tradycyjnie piękne zdjęcia autora, ujęte w mistrzowski sposób, wprowadziły widzów w krajobrazy twierdz Podola, tereny Nadniestrza i kulturową mozaikę Odessy.


Mariusz Barwiński zabiera nas na jeszcze bliższy wschód

Pierwszy dzień naszych slajdowych podróży zakończył się w klubie studenckim „Wspak”, gdzie przy dźwiękach gitary snuliśmy wspomnienia z wypraw, jak również plany na kolejne… Bo „podróżować to znaczy żyć”!


Wieczór z gitarą we Wspaku

Kolejny dzień wędrówek rozpoczęliśmy w Bośni i Hercegowinie, gdzie do kraju wielu kultur i religii zabrał widzów Artur Zieliński. Autor przedstawił obraz kraju, w którym wszędzie widoczne ślady niedawnej wojny kontrastują z dzikością przyrody.


Artur Zieliński o Bośni i Hercegowinie

Do bram Afryki – Maroka udaliśmy się dzięki slajdom Grzegorza Wałka. Zaprezentowany przekrój przez marokańską architekturę, złocistą Saharę i ośnieżone najwyższe szczyty Atlasu Wysokiego świadczył o niezwykłej różnorodności tego kraju.


Grzesiek Wałek u bram Afryki

Warto było czekać na kolejne slajdy z podróży autostopem po Islandii, autorstwa Tomka Chrapka, który do Kielc również dostał się tym środkiem transportu. Zdjęcia islandzkiego interioru, ukazujące esencje wyspy, jej bogatą kolorystykę i urzekającą surowość, niewątpliwie zachwyciły niejednego widza.


Podróż na Islandię z Tomkiem Chrapkiem

W świat Indii wprowadziła nas Dorota Szlefarska, opowiadając o swej pierwszej podróży w świat z niezwykłym sentymentem, widocznym w prezentowanych fotografiach.


Dorota Szlefarska o Indiach

Zwieńczeniem tegorocznego festiwalu była prezentacja himalaisty Piotra Morawskiego, dotycząca wyprawy na trzy ośmiotysięczne szczyty (Cho Oyu, Broad Peak i Annapurna Wschodnia), tzw. „Tryptyku himalajskiego”. Opowieść o zmaganiach z górami najwyższymi, o trudach podejmowania decyzji w warunkach, gdzie rozsądek walczy z pragnieniem osiągnięcia celu. Prezentacja ozłocona muzyką i impresyjnymi portretami ludzi wpisanych w krajobraz Tybetu, Nepalu i Pakistanu wzbudziła podziw całej kieleckiej publiczności.


Wyprawa w Himalaje z Piotrem Morawskim

Slajdowa część III Festiwalu zakończyła się więc na najwyższym poziomie. Mamy nadzieję, iż tegoroczne tematy stały się dla Was inspiracją do podróżniczych marzeń i do własnych wypraw.
Choć III Festiwal musiał konkurować o publiczność z meczem rozgrywającym się tego samego dnia w Kielcach (Polska – Armenia), na frekwencje nie mogliśmy narzekać. Na koniec odbył się finał festiwalowego konkursu podróżniczego, w którym zostały wylosowane, przez przedstawiciela Oxford School of Languages, trzy kursy językowe w tejże szkole. Konkurs okazał się dla niejednych bardzo zaskakujący, a wśród szczęśliwców znalazł się także maturzysta ze Starachowic.

Przez dwa dni festiwalowi towarzyszyła wystawa zdjęć podróżniczych z różnych wypraw członków i sympatyków SKNT „Bez Nazwy” oraz kiermasz map, przewodników i książek o tematyce podróżniczej. Zarówno wystawa jak i kiermasz cieszyły się sporym zainteresowaniem wśród publiczności i mediów.


Kiermasz książek podróżniczych

Podobnie jak wystawione foldery, mapy i wszelkie wydawnictwa promujące region świętokrzyski, a także obszary w granicach Karpackich Parków Krajobrazowych. Owe gratisy rozeszły się błyskawicznie i mamy nadzieję, że będą mieć one praktyczne zastosowanie.

Pokazy zdjęć dzisiejszego świata dzięki zatrzymanym, ulotnym chwilom przez fotografujących podróżników, potęgowane komentarzem słownym i muzycznym, dzielenie się swymi doświadczeniami i wiedzą praktyczną, to nadrzędne cele Festiwalu, które udaje nam się osiągać. Ale przede wszystkim Festiwal Podróżniczy „Na Rozdrożach” to niezbity dowód dla niezdecydowanych, którzy dotychczas poprzestawali tylko na marzeniach o zrealizowaniu swojej wielkiej wyprawy. Jeśli się czegoś bardzo pragnie, to staje się możliwe. Świat jest otwarty dla podróżników i wciąż jeszcze kryje w sobie mnóstwo niespodzianek.


Opiekun Koła dr Artur Zieliński opowiada Markowi Kamińskiemu o naszym podróżniczym festiwalu....
Natomiast zdobywca dwóch ziemskich biegunów deklaruje chęć przyjazdu na naszą imprezę.
Wygląda na to, że "NA IV ROZDROŻACH" pokonamy kolejne geograficzne bariery.... Już zapowiada się ekscytująco!


Zapraszamy na kolejne edycje Festiwalu Podróżniczego „Na Rozdrożach”, jak również na prelekcje odbywające się w Instytucie Geografii Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach.

Za pomoc, wkład i serce
przy organizacji III Festiwalu
składam całemu sztabowi organizacyjnemu
oraz wszystkim uwikłanym w to dzieło osobom
serdeczne podziękowania.
Ewa Tumidaj[wróć do newsów]Powered by PsNews
SPONSORZY
WSPARCIE


PATRONI MEDIALNI